„Znasz film? Przeczytaj książkę” – nowy cykl

W związku z rozpoczętym sezonem wakacyjnym ?? proponujemy cykl powieści, na podstawie których powstały znane i lubiane, nie tylko miłośnikom kina filmy.„Znasz film? Przeczytaj książkę”, pod tym hasłem chcemy zaproponować cotygodniowy zestaw lektur.

W tym tygodniu polecamy ????:

„Król szczurów”– J. Clavella, film zrealizowany w 1965 r. z dwiema oskarowymi nominacjami : najlepsze zdjęcia i najlepsza scenografia. Fabuła toczy się w japońskim obozie jenieckim podczas II Wojny Światowej, oparta na osobistych przeżyciach autora. ”Królem jest zawsze najsilniejszy, nie tylko dzięki samej sile, ale dzięki sile, sprytowi i szczęściu, Królem wśród szczurów.”

„Pogoda dla bogaczy”– I. Shawa, 12 odcinkowy , świetny serial telewizyjny, emitowany w 1976 roku. Opowiada o losach 2 braci, którzy wybrali kompletnie różne ścieżki realizacji swoich życiowych marzeń. Serial zdobył 4 nagrody Emmy za muzykę oraz Złote Globy. Nie jest jednak wierną adaptacją książki. Kontrakt przewidywał, że producenci mają prawo nakręcić następne odcinki już bez zgody autora. Wykorzystali to prawo i stworzyli swoją wersję dalszych dziejów rodziny Jordachów”.

„Ja, Klaudiusz”– R. Graves’a , brytyjski serial telewizyjny emitowany w 1976r. Okazał się jedną z najpopularniejszych produkcji BBC. Odsłania widzom mroczne kulisy historii rodu, który stworzył potęgę Rzymu. Przez pół wieku Klaudiusz, kulawy jąkała uważany za półgłówka, ale człowiek uczciwy, prawy i lojalny, pozostawał w cieniu, aż przypadek zrządził, że został cesarzem. Tylko on przetrwał wszystkie spiski i zbrodnie, które kolejno zabierały członków jego rodziny.