130 rocznica urodzin Zofii Stryjeńskiej

???
Dziś obchodzimy 1️⃣3️⃣0️⃣. rocznicę urodzin Zofii Stryjeńskiej (ur. 13 maja 1891 w Krakowie, zm. 28 lutego 1976 w Genewie), polskiej malarki, graficzki, ilustratorki i scenografki, reprezentantki art déco, obok Tamary Łempickiej najbardziej znanej polskiej artystki plastyczki dwudziestolecia międzywojennego ???

Książki o życiu i twórczości Stryjeńskiej, w tym nominowaną do Nagrody Nike biografię autorstwa Angeliki Kuźniak „Stryjeńska : diabli nadali” i opowiadanie tej samej autorki zaadresowaną do dzieci „O Zofii, co zbierała kolory” znajdziecie w naszym ??? katalogu i w naszych bibliotekach ???

A na Facebooku możecie odszukać… profil ??? Zochy, z mnóstwem interesujących o niej faktów i ciekawostek, cytatami z jej pamiętników oraz ilustracjami z jej twórczością malarską i graficzną

(Słowa zacytowane na fikcyjnej ilustracji poniżej są odpowiedzią Zofii na pytanie o jej zainteresowanie tematyką ludową, za: Stryjeńska : diabli nadali, Angelika Kuźniak, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015, strona 114)