220. rocznica śmierci Ignacego Krasickiego

? W 2009 roku duet producentów hip-hopowych White House wydał płytę „Poeci”, wraz z którą otrzymaliśmy kilkanaście interpretacji wierszy polskich poetów w konwencji hip-hopowej, m.in. wiersza „Świat zepsuty” wykonaną przez rapera Numer Raz, której możecie posłuchać klikając w link:

? ? https://www.youtube.com/watch?v=fp1w6f2Zcl0 ? ?

Może nic niezwykłego, ale… co powiecie na to, że tekst ten ma ponad 2️⃣ 0️⃣ 0️⃣ ‼️‼️ lat? I nie jest żadną nudą, jest absolutnie uniwersalny i stale aktualny ?

? Autorem wiersza jest ? ? ? Ignacy Krasicki (Ignacy Błażej Franciszek Krasicki herbu Rogala), urodzony w roku 1735, zmarły w 1801. Dokładnie dziś obchodzimy 220. rocznicę jego odejścia, a dokładnie jutro 245. rocznicę opublikowania przez wydawnictwo księgarza i drukarza warszawskiego Michała Grölla powieści autorstwa Krasickiego „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”, uważanej za pierwszą polską powieść nowożytną.

Jest ona miszmaszem wszystkich odmian powieści oświeceniowych z naciskiem na utopię i powieść dydaktyczną przede wszystkim. Jej bohater, Mikołaj, to typowy polski szlachcic, którego człowieczeństwo i postawa obywatelska kształtują się w tyglu przygód, które spotykają go w Warszawie, Paryżu oraz na fikcyjnej wyspie Nipu.

? Zadebiutował Krasicki dość późno, bo w wieku około 40 lat, strofą „Hymn do miłości Ojczyzny”, będącą fragmentem jednej z pieśni poematu heroikomicznego „Myszeida”, nawiązującego do legendy o królu Popielu, a pod przykrywką opisu wojny kotów z myszami wyśmiewającego tradycyjnie uprawianą historiografię, której ojcowie ignorując prawdę historyczną jako żywo chętniej posługują się legendą i swoją bogatą wyobraźnią fantastów.

„Hymn” przyniósł autorowi tak niezwykły sukces, iż przez długie lata odgrywał rolę hymnu narodowego.

? Pośród najbardziej znanych dzieł Krasickiego wymienić należy też inny poemat heroikomiczny – „Monachomachię, czyli Wojnę mnichów”, wydany po raz pierwszy anonimowo i chyba słusznie, gdyż utwór wywołał w swoim czasie wielki skandal.

Ignacy Krasicki, „książę poetów polskich”, uznawany jest za najwybitniejszego reprezentanta polskiego oświecenia, a za najtrwalszy pomnik literackiego oświecenia uznawane są jego „Bajki” i „Satyry”, jedne i drugie zawierające celne i aktualne swoim czasom obserwacje natury ludzkiej i świata.

? Pierwotnie wydany zbiór „Bajek” osadzonych w europejskiej tradycji gatunku składał się ze 117 krótkich bajek epigramatycznych, w większości utworów oryginalnych autorstwa Krasickiego, niektóre z nich nawiązywały zaś do bajek orientalnych, starożytnych (Ezop) i nowożytnych (Jean de La Fontaine).
Poruszają one tematy związane z moralnością, ludzkimi przywarami i drobnymi, czy większymi błędami, słabościami, grzeszkami. Bohaterowie bajek to zwykle zwierzęta, symbolizujące określone cechy ludzkie.

Zajmował się Krasicki również przekładami, tłumaczył m.in. „Pieśni Osjana” i fragmenty „Boskiej Komedii” Dantego.

Jego dzieła oryginalne zostały przetłumaczone na wiele języków, m.in. łacinę, francuski, niemiecki, włoski, rosyjski i czeski, dzięki czemu zyskały sławę europejską, która utrzymywała się jeszcze przez cały wiek XIX.

? Ignacy Krasicki był nie tylko poetą, prozaikiem, publicystą i encyklopedystą. Od panowania Stanisława Augusta rozpoczęła się jego kariera duchowna, był m.in. biskupem warmińskim, arcybiskupem gnieźnieńskim, hrabią Świętego Cesarstwa Rzymskiego, prezydentem Trybunału Głównego Koronnego w Lublinie, kustoszem kapituły katedralnej lwowskiej. Był też członkiem rzeczywistym Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk oraz współorganizatorem i uczestnikiem tzw. obiadów czwartkowych.
W 1774 roku odznaczony został Orderem Orła Białego, a wcześniej także Orderem Świętego Stanisława.

Pochowany został w katedrze pw. Świętej Jadwigi Śląskiej w Berlinie. W roku 1829, dzięki staraniom Juliana Ursyna Niemcewicza, jego doczesne szczątki przeniesione zostały do Katedry Gnieźnieńskiej.

? ? ? Możecie posłuchać ww hip-hopu, możecie poczytać – zajrzeć do naszego katalogu  i do bibliotek po książki lub ściągnąć sobie teksty Ignacego Krasickiego w postaci elektronicznej, legalnie, dzięki Wolnym Lekturom, również poprzez nasz katalog.

Zapraszamy!