„Absolwent”, „Fight Club”, „Popiół i żar”

Wakacje trwają, ale powoli zmierzają ku końcowi, my zaś nieustannie zapraszamy po powieści, które stały się kanwą dla filmów, nie tylko tych wielkich:

„Absolwent” Ch. Webb’a – ta powieść jest przenikliwym zapisem przemian obyczajowych zachodzących w amerykańskim społeczeństwie w połowie lat 60. XX wieku.
Przełomowy film w karierze Dustina Hoffmana. Gra on tytułową rolę młodego mężczyzny – Benjamina Braddocka – typowego przedstawiciela swojego pokolenia, który po ukończeniu z wyróżnieniem szkoły staje przed dalszymi życiowymi wyborami. Wplątuje się w wątpliwy moralnie romans z żoną wspólnika swoich rodziców. Następnie poznaje jej córkę, w której się zakochuje. Jednak pani Robinson nie pozwala na rozwinięcie się uczucia, próbuje rozdzielić młodych zakochanych. Poddany publicznemu ostracyzmowi chłopak walczy o prawo do miłości i w ostatnich scenach filmu porywa Elaine Robinson sprzed ołtarza. Do popularności „Absolwenta” przyczyniła się także muzyka z filmu, powszechnie znane piosenki w wykonaniu Simona i Garfunkela.

„Fight Club” C. Palahniuka – „Klub walki to nie futbol w telewizji. Nie oglądasz bandy nieznanych facetów, rzucających się na siebie gdzieś na końcu świata, na żywo przez satelitę z dwuminutowym opóźnieniem, z reklamami wciskającymi ci co dziesięć minut piwo i z przerwą na identyfikację stacji. Jak się raz było w klubie walki, to oglądanie futbolu w telewizji jest jak oglądanie pornografii zamiast kochania się ze wspaniałą dziewczyną.”

„Podziemny krąg” (ang. Fight Club) – amerykański thriller psychologiczny neo-noir z 1999 roku w reżyserii Davida Finchera zrealizowany na podstawie książki Chucka Palahniuka pod tym samym tytułem. Obraz znalazł się na 6 miejscu w plebiscycie przeprowadzonym przez brytyjski magazyn Empirena Najlepszy film w historii kina (2001). Początkowo rolę Tylera Durdena miał zagrać Sean Penn. Courtney Love była brana pod uwagę przy obsadzaniu roli Marli, którą ostatecznie zagrała Helena Bonham Carter. Brad Pitt i Edward Norton, przygotowując się do realizacji filmu, trenowali boks, taekwondo i chwyty. Ponadto, Pitt nawet ukruszył sobie ząb, by jego rola była bardziej wiarygodna.

„Popiół i żar” F. McCourtiego – to wzruszająca, budząca szczery uśmiech wspomnieniowa książka syna irlandzkich imigrantów, uhonorowana w 1997 roku Nagrodą Pulitzera. Lata 30., czasy Wielkiego Kryzysu. Uciekając przed nędzą i brakiem pracy, rodzina McCourtów powraca z Ameryki do Limerick w Irlandii, by w miejscowych slumsach prowadzić walkę o przetrwanie. Taki jest punkt wyjścia fascynującej autobiograficznej historii młodego chłopca Franka i jego rodziny – matki Angeli, ojca Malachy’ego, trójki braci i siostry – historii o godności, sile marzeń oraz zbawczej mocy śmiechu.

Na podstawie tej przepełnionej radością życia książki powstał w 1999 roku słynny film Alana Parkera. Dramatyczną historię rodziny McCourtów poznajemy z perspektywy najstarszego syna Angeli, Franka. Swym życiem powtarza on wcześniejszą drogę rodziców. I w końcu podejmuje decyzję, aby opuścić Limerick i podążyć „za chlebem” do Ameryki…