Czerwcowa muzyczna polecajka od Mediateki

W Mediatece WSZYSTKO GRA(my)!
Na dobry początek miesiąca wysyłamy do was muzyczną polecajkę .
Ania:
Na letnie czilowanie ☀ idealnie sprawdzi się płyta Wojtka Mazolewskiego „Chaos pełen idei”.
Muzyk do wspólnego grania zaprosił artystów pochodzących z różnych pokoleń i wywodzących się z różnych środowisk,
udowadniając, że muzyka nie zna żadnych granic.
Tak powstał album energetyczny, melancholijny i klimatyczny a wszystko w jazzowych aranżacjach.
Jak różnorodna to ekipa warto podać kilka nazwisk: John Porter, Wojtek Waglewski, Vienio,
Justyna Święs, Natalia Przybysz i inni.
Dla mnie najlepsze utwory to: „White Rabbit” kultowego zespołu „Jefferson Airplane” w wykonaniu Ani Rusowicz oraz „Gdybym”
Wojtka Waglewskiego.
Polecam!
Natalia:
THE POLICE – Zespół rockowy składający się z basisty i wokalisty Stinga, gitarzysty Andy’ego Summersa oraz perkusisty Stewarta Copelanda. Grupa stała się znana na całym świecie we wczesnych latach 80., grając muzykę rockową z elementami jazzu, reggae oraz punk rocka. Zespół rozpadł się w połowie lat 80., jednak reaktywował się w 2007 roku ogłaszając światową trasę koncertową. Ostatni koncert miał miejsce 7 sierpnia w Nowym Jorku w Madison Square Garden, gdzie przed The Police wystąpili The B-52’s. Podczas całej trasy zespół sprzedał 3,7 miliona biletów zarabiając 358 milionów dolarów, stając się trzecią najlepiej zarabiającą trasą koncertową wszech czasów. Magazyn Rolling Stone uplasował zespół na 70. miejscu stu największych artystów wszech czasów. W 1984 The Police dostał nagrodę Grammy za utwór roku „Every Breath You Take”, który nucił i myślę że nuci do dziś cały świat.
Nati:
„Sanah śpiewa Poezyje” to miłe zwrócenie uwagi na piękno (nie tylko) polskiej poezji. Album to zbiór ślicznych piosenek, których tekstami są wiersze polskich poetów (i Edgara Allana Poe). Podkłady tylko zaznaczają ich piękno, tworząc jedyne w swoim rodzaju wpadające w ucho Sanahowe hity. Dlatego utworów słuchać można na dwa sposoby: zatrzymać się i dobrze wsłuchać oraz puścić w tle i ponieść się muzyce . „Poezyje” to mieszanka radośniejszych i poważniejszych piosenek, co można usłyszeć w dwóch wersjach „Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej”—wersja elektroniczna (I) trafia inaczej niż delikatna klasyczna (II) i Sanah dobrze sobie radzi w obu.
Sanah wdzięczni będą także niektórzy maturzyści, którzy może bezwiednie nucili wiersze Baczyńskiego, Asnyka czy Lechonia w czasie pisania egzaminu.
„Do * w sztambuch”, „Nic dwa razy” i „(I) Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej” polecają się do głębszego wsłuchania i czillowania.


Wszystkie płytki znajdziecie w naszym katalogu online.
Wojtek Mazolewski „Chaos pełen idei” (2016) tiny.pl/cxx6k
The Police „Every Breath You Take : The Singles” (1986) tiny.pl/cxx6v
Sanah „Sanah śpiewa Poezyje” (2022) tiny.pl/cxxvm
Do zobaczenia w lipcu.