E jak Egipt

Dziś udajemy się w podróż literacką po gorącym, piaszczystym Egipcie. Postaramy się udowodnić, że to nie tylko kolebka cywilizacji i popularny kierunek wypoczynkowy, ale również ojczyzna dobrych pisarzy.

Zacznijmy od André Acimana, Amerykanina egipskiego pochodzenia, autora bestsellerowej powieści „Tamte dni, tamte noce”. Dorastający w wielokulturowej Aleksandrii pisarz, nie boi się podejmować kontrowersyjnych tematów. Wspomniana powieść, traktująca o uczuciu dwóch młodych mężczyzn, przyniosła mu międzynarodowy rozgłos, a w 2017 r., na jej podstawie powstał oscarowy film w reżyserii Luca Guadagnino. W 2019 r. wydana została kontynuacja „Tamtych dni…”, pt. „Znajdź mnie”. Sam Aciman, za swą najlepszą powieść uznał jednak „Osiem białych nocy”, stanowiącą psychologiczne studium oczekiwań i nadziei, związanych z rozpoczęciem nowego związku.

Egipt jest również ojczyzną Nadżiba Mahfuza, zdobywcy Literackiej Nagrody Nobla z 1988 r. Mahfuz początkowo pisał powieści historyczne, których akcje rozgrywały się w czasach starożytnego Egiptu. Z czasem wpadł na pomysł, by nadawać swoim powieściom tytuły pochodzące od nazw starych uliczek Kairu. W myśl tej zasady powstała powieść społeczno-obyczajowa, pt. „Hamida z Zaułka Midakk”, jako pierwsza przetłumaczona na język polski. Jednym z najgłośniejszych dzieł Mahfuza są „Rozmowy nad Nilem” przez lata objęte zakazem wydawania. Główny wątek stanowią spotkania kairskiej inteligencji, podczas których członkowie dopuszczają się zabronionego rytuału palenia haszyszu i prowadzą długie rozważania o życiu. Liczne powieści Mahfuza były podłożem do scenariuszy filmów arabskich, zaś w Kairze wzniesiono mu pomnik za życia.

Wysoko ceniona na świecie jest egipska literatura feministyczna. Za jedną z najwybitniejszych pisarek świata arabskiego uznawana jest Salwa Bakr. W powieści pt. „Złoty rydwan” ukazuje problemy i relacje osadzonych kobiecego więzienia ogarniętych marzeniami o lepszym życiu, którego nie są w stanie osiągnąć w uczciwy sposób.

Miral-at-Tahawi natomiast w powieści pt. „Namiot Fatimy” dała wyraz swojej dezaprobacie wobec przyzwyczajeń i stereotypów rządzących życiem egipskich Beduinów. Zobrazowała tu następujące w czasie, mentalne przemiany społeczne i fanatyczne pragnienie wolności młodych, beduińskich kobiet.

Mamy nadzieję, że literatura egipska będzie dla Państwa piramidą emocji i świątynią mądrości. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą w naszej Wypożyczalni.