Nike – nagroda literacka

Już 3 października nastąpi wręczenie najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Polsce, Nike 2021. Miło nam poinformować, iż spośród finałowej siódemki nominowanych książek, w naszej bibliotece znajdziecie aż 5 tytułów:

Kasper Bajon, “Fuerte”, (Czarne). Jest to historia jednej z Wysp Kanaryjskich, pozornie utożsamianej z rajem na ziemi. Fuerteventura kryje w sobie jednak tragiczną przeszłość związaną z inwazją koloniztorów.

Aleksandra Lipczak, “Lajla znaczy noc”, (Karakter). Literatura z pogranicza eseju i reportażu traktująca o wielowiekowej koegzystencji Arabów, Żydów i chrześcijan na terenie Hiszpanii i konsekrencjach tej symbiozy w obecnej rzeczywistości.
Grzegorz Piątek „Najlepsze miasto świata”, (W.A.B.). To przede wszystkim opowieść o marzeniach i wizjach podniesienia Warszawy z powojennych gruzów i zbudowania nowej jakości, która będzie namiastką utraconego domu. Marzenia szybko jednak zostają przyćmione przez doktrynę polityczną.

Zbigniew Rokita „Kajś”, (Czarne). Książka stanowi spektrum odkrywania śląskiej tożsamości. To historia Ślązaków, zarówno prywatna, jak również osadzona w szerszym kontekście społecznym.

Monika Śliwińska „Panny z Wesela”, (Wydawnictwo Literackie). Autorka na nowo odkrywa losy znanych z klasyki literackiej Stanisława Wyspiańskiego sióstr Mikołajczykówien. Dzieje kontrowersyjnych bohaterek skrupulatnie wyłuskane zostają z opowieści o mężczyznach.

Warto też wspomnieć, że w naszych zbiorach dostępne są książki nominowane do Nike, które ostatecznie nie znalazły się w ścisłej siódemce laureatów, nie mniej jednak prezentują wysoką wartość literacką, a wśród nich:

Waldemar Bawołek, “Pomarli”, (Czarne)
Adam Leszczyński, “Ludowa historia Polski”, (WAB)
Mira Marcinów, “Bezmatek”, (Czarne)

Ciekawi jesteśmy jakie są Wasze typy? Kto już niebawem sięgnie po statuetkę??.