Odcinek 2

Już jest!

Długo oczekiwana OSTATNIA część cyklu „Millennium” – „Ta, która musi umrzeć”.

Zapraszamy do Wypożyczalni przy  ul. Warszawskiej i do naszych Filii… ale liczcie się z kolejkami 😉

Lisbeth Salander kolejny raz będzie zmuszona walczyć ze złem i niesprawiedliwością, także we własnej sprawie oraz ostatecznie rozprawić się ze swoim największym wrogiem i koszmarem, czarnym charakterem cyklu – siostrą Camillą (w tym tomie już Kirą). Ale czy Camilla naprawdę jest taka jak się wydaje?

Jak to się naprawdę skończy?

Tymczasem Mikael Blomkvist jak zawsze martwi się o Lisbeth, która znika z jego radaru i prowadzi poboczne śledztwa, w które zamieszani są, a jakże, również jak zawsze politycy i grube ryby oraz… pewien szerpa.

Trzy oryginalne tomy cyklu to dzieła Stiega Larssona, pisarza, dziennikarza i krytyka prawicowego ekstremizmu i rasizmu, które ukazały się już po śmierci autora i odniosły wielki sukces na całym świecie. Na pewno pamiętacie do jakich perturbacji doszło w związku z testamentem Larssona i tym, do kogo należą prawa do jego spuścizny literackiej. Rodzina pisarza kontra życiowa partnerka Eva Gabrielsson. Wygrała rodzina i tak napisanie kontynuacji trylogii powierzono Davidowi Lagercrantzowi, dziennikarzowi, autorowi biografii, w tym bardzo popularnej w Szwecji biografii piłkarza Zlatana Ibrahimovića.

A czy Wy lubicie cykle? A może macie swoje ulubione? Czy to „Millennium”?

Obecnie wydawcy zarzucają nas cyklami i kontynuacjami różnych tytułów, czasem naprawdę nawet co druga książka jaką dla Was opracowujemy, to kolejna część! My, katalogerki, bardzo lubimy cykle, bo cykle sprawiają, że zostajecie z nami na dłużej jako nasi czytelnicy 🙂

Zwykle są to cykle jednego i tego samego autora. Ale zdarzają się też podobne historie jak z trylogią Larssona – kontynuację wymyśla już ktoś inny. Dalsze losy dopisano tak znanym postaciom jak bohaterowie „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell, trylogii Henryka Sienkiewicza , „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa, czy cyklu o Panu Samochodziku Zbigniewa Nienackiego (kilku różnych autorów, m.in. Andrzej Pilipiuk). Czy te książki dorównały popularnością swoim pierwowzorom? Mamy pewne wątpliwości… 😉 Ale przekonajcie się sami. Możecie je znaleźć tutaj, tutaj i tutaj.

W przypadku rywalizacji „Larsson vs Lagercrantz” katalogerki są bardzo konserwatywne 😉 4:0 dla Larssona.

A Wy? Wolicie Lisbeth Larssona, czy Lagercrantza?

Z bibliotekarskim pozdrowieniem
Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów MBP