Odcinek 61

? ?

? Katalogerki czasem są jak cisi mnisi z pewnego znanego wszystkim opactwa benedyktynów z tajemną i kryminalną przeszłością (#wkrotcenapolce najnowsze wydanie „Imienia róży” Umberto Eco z ilustracjami samego autora), ale studiują nie tylko stare księgi. Czasem uruchamiają swój wehikuł czasu i podróżują też troszkę w przyszłość. Ale zwykle zadowalają się tu i teraz. I tak jest tym razem, choć i bez wspomnień się nie obejdzie, gwarantujemy.

? Jacek Dehnel był już gościem i naszej Biblioteki i jednego z odcinków katalogerek, teraz zainspirował odcinek kolejny, swoimi wywodami na temat określenia także bardzo na czasie, a mianowicie określenia „celebryta”, o czym możecie poczytać tutaj: (m.in. o tym, kto jest, a kto celebrytą nie jest i dlaczego oraz co z tego wynika).

? Szczęściem w nieszczęściu (?), Słowem Roku 2020 wybrane zostało przez internautów i kapitułę językoznawców w konkursie „Słowa na Czasie”, prowadzonym przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego nie słowo „celebryta”, a… „koronawirus”.

? Dlatego i katalogerki nie będą dziś pisać o celebrytach, ale o osobach prawdziwie twórczych, których osiągnięcia na zawsze weszły do historii kultury popularnej (a przynajmniej na zawsze-do czasu, kiedy nie zdziesiątkuje nas jakieś inne „słowo roku”).

☑️ Wszystko zaczęło się już jakiś czas temu, kiedy to po śmierci Davida Bowiego (1947-2016) jedno z angielskich czasopism przypomniało, że był nie tylko wspaniałym artystą, muzykiem, kompozytorem, poetą i malarzem, ikoną popkultury i jednym z najoryginalniejszych kameleonów – współtwórcą jej renesansów, ale także wielkim miłośnikiem i znawcą książek – po prostu czytelnikiem. Do artykułu dołączono listę stu książek, polecanych przez Bowiego, wśród których znalazły się m.in. „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa, „Z zimną krwią” Capote’a, „Lolita” Nabokova, „Pani Bovary” Flauberta, czy „Iliada” Homera, ale również mniej klasyczne i mniej znane tytuły. A oto lista

? Sądząc po wielkości księgozbioru piosenkarza, zawężenie takiej listy do stu pozycji, to nie lada wyczyn. Może dlatego nie znalazła się na niej powieść SF Roberta E. Heinleina „Obcy w obcym kraju” (#wkrotcenapolce), która była inspiracją dla najbardziej chyba znanego alter ego artystycznego Bowiego – Ziggiego Stardusta i jego albumu z 1972 roku „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars”?

? Z czasem do kolekcji katalogerskiej dołączali kolejni bibliofile i czytelnicy-niecelebryci ze swoimi ulubionymi lekturami i księgozbiorami, głównie za sprawą interesujących postów tak lubianych przez katalogerki serwisów – lubimyczytac oraz booklips (Polecamy!).

Kilka nazwisk, może sprawiających wrażenie przypadkowych, ale te nam wpadły w oko, a raczej przez oko do środka, rezonując z tym, co już tam było 😉 Mamy także nadzieję, jak każdy kolekcjoner, że nasz zbiór będzie się rozrastał.

? Poznajcie kilka takich czytelniczych list z naszej wirtualnej kolekcji. Niektóre tytuły zaskakują. Niektóre powtarzają się tu i tam dość często. Niektóre też lubimy, a o niektórych nawet pisałyśmy. Sporo mamy w Bibliotece. Jesteście ciekawi co sami już czytaliście? Bo katalogerki bardzo 🙂

Zapraszamy!

☑️ Nick Cave – (Emily Dickinson!)

☑️ Patti Smith – („Mistrz i Małgorzata”!)

☑️ Tom Waits – (Ameryka, Ameryka)

☑️ Michael Stipe – (Patti Smith ;))

☑️ Marianne Faithfull – (Patti Smith i Nick Cave:))

☑️ Tilda Swinton – (?)

☑️ Marilyn Monroe – (imponujące! W tym Dickinson, Blake, Lorca… Freud?)

☑️ Neil Gaiman – (do oglądania z lupą)

☑️ Francis Scott Fitzgerald – (czy to polska książka?!)

☑️ Jo Nesbø – (aż dwa razy Hamsun!)

☑️ Henry Miller – („Quo Vadis” pewnie byście nie obstawiali?.. a baśnie braci Grimm?)

☑️ Elena Ferrante – (interesujący „parytet”)

☑️ Lee Child – (?)

☑️ Philip Roth – (i kolejny polski akcent)

☑️ Anthony Burgess – (Philip Roth)

☑️ A na koniec coś bardzo naszego, prosto z bibliotecznego podsumowania roku, czyli poleca nasz specjalny gość, Mariusz Szczygieł (spotkanie odbyło się 3 lutego)

☑️ Lista na nowy rok? No przecież od Stanisława Lema! – przeczytajcie o serii „Stanisław Lem Poleca” (szkoda, że wyszło tak krótko…):

W naszym dzisiejszym troszkę przekrojowym miszmaszu polecamy jak zawsze Waszej uwadze nasz katalog i nasze biblioteki wraz z zawartością, a także nasze podsumowania – na stronie www, na fanpejdżu i ? ? ? na naszym bookstagramie ? ? ?

☑️ Dodatkowo, bo nasz post, choć puzzlowato i subiektywnie, ale jednak podsumowujący, my, katalogerki, pozwalamy sobie polecić również bilans zeszłego roku w nauce w wykonaniu naszego ulubionego popularyzatora nauki i myślenia – Łukasza Lamży (który jak sam chwali się w ww odcinku „nażywca” ostatnio zaczytuje się w „Asterixach” 🙂 )

Z bibliotekarskim pozdrowieniem

Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów MBP

PS: A jeśli doczytaliście do końca 😉 i macie ochotę pochwalić się Waszymi biblioteczkami, albo ulubionymi lekturami, to zapraszamy ? ? ?, chętnie dołączymy nowe eksponaty do naszej kolekcji 🙂

? ?