Poetycki marzec

Poetycki marzec

Co roku 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji, którego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania poezji na arenie międzynarodowej.

Poezja to sztuka słowa, forma twórczości, którą jako wywodzącą się z obrzędów religijnych, zaklęć, modlitw, cechuje magia i tajemniczość. Nie występuje już w wersji mówionej przy akompaniamencie liry, ale ciągle wydaje się, że w jej świecie niewiele się dzieje. Jest to mylne stwierdzenie. Istnieje mnóstwo pisarzy, którzy zasługują na uważne wsłuchanie się w ich słowa. Współczesny człowiek rzadko jednak sięga po tomiki wierszy, a szkoda, ponieważ w polskiej kulturze poezja zawsze zajmowała wysokie miejsce. Przyczyniła się do tego z pewnością rola, jaką wzięła na siebie po utracie niepodległości. Dawała nadzieję i kształtowała postawy patriotyczne.

Kierunki rozwoju współczesnej polskiej poezji wyznaczyła tzw. Wielka Czwórka: Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Wisława Szymborska i Zbigniew Herbert, która stanowiła też światową czołówkę. Należne jej miejsce potwierdzono przyznaniem Nagrody Nobla Czesławowi Miłoszowi (1980) oraz Wisławie Szymborskiej (1960).

Poezja polska jest zakorzeniona w tradycji, podejmuje problemy egzystencjalne, ale posiada też drugi biegun – lirykę osobistą, która skupia się na przeżyciach wewnętrznych człowieka – jego uczuciach, myślach, emocjach. Ten aspekt jest dla nas chyba atrakcyjniejszy.

Od czego zacząć przygodę z poezją?
Może będzie to Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Zbigniew Herbert, Julia Hartwig, Wisława Szymborska, Halina Poświatowska, Ewa Lipska, Jan Twardowski, Adam Zagajewski? A może ktoś mniej znany, jak Leszek Szaruga, Piotr Sommer czy Bronisław Maj.
Z każdym z nich warto spędzić niejeden wieczór.

Po tomiki poetyckie zapraszamy do katalogu i bibliotek.