„Przymilanki nad Wisłą”

Serdecznie zapraszamy na autorski wieczór literacki z Mirka Stojak – „Przymilanki nad Wisłą” – który odbędzie się w Sali Kameralnej Biblioteki przy ul. Warszawskiej, we czwartek 19 października o godz. 17:00.

Spotkanie poświęcone będzie książkom Autorki, które ukazały się w tym roku: zbiorowi opowiadań „Przymilanki nad rzeką, dwóm powieściom „W oddali pachniał ocean” i „Ptaki” oraz – najnowszej – poetycko-prozatorskiej „Odeszli niczym mgła : włocławskim żydom”.

Od dziś, obok poprzedniczek, również tę ostatnią pozycję znajdziecie w naszym katalogu i bibliotekach https://tinyurl.com/2p8ufux4.
„Wiersze i opowiadania zawarte w tym zbiorku to nie fikcja literacka, to pieczołowicie przeniesione na papier relacje i wspomnienia, zbierane przez Mirosławę Stojak wśród przyjaciół, tych, którym się udało ocalić życie, ubrane w piękną literacką formę.
Przedstawione zdarzenia są mocno wyeksponowane, realne aż do bólu, działające na wyobraźnię czytelnika, poruszające, budzące grozę i współczucie. Są to wspomnienia z czasów spokojnych, tych sprzed wojny, czasów największej tragedii świata i czasów po.” – tak w posłowiu książki pisze Grażyna Motysia-Kopeć.

Sama Autorka zaś zaczyna swoją opowieść od słów:
„Przyszedł czas na następną (trzecią) książkę, poświęconą Włocławskim Żydom. Spieszę się i zapisuję wszystko, co mi powiedzą ci, którzy przeżyli Holokaust, by zostawić trwały ślad dla przyszłych pokoleń. Co roku jest mniej świadków tej tragicznej historii…”

To tyleż smutne, co prawdziwe. Naturalna kolej rzeczy. Naszą zaś rolą i powinnością jest pamiętać. Po to, aby przetrwali ludzie i ich świat (światy – bo każdy człowiek, to odrębny cały świat). Bo niepamięć znaczy wymazanie i wtedy jest tak, jakby tych ludzi nigdy nie było, jak gdyby się nigdy nawet nie urodzili; nie było zdarzeń, sytuacji, ich historii i Historii.

Musimy pamiętać również po to, aby zło się nie powtórzyło.
Chciałabym zacytować jeszcze kilka pięknych zdań z książki „Odeszli niczym mgła”, które napisał o Autorce jej przyjaciel Mark Strażyński, bo przyjaciel napisze o przyjacielu najpiękniej i najszczerzej:

„Mirka zna wartość i znaczenie miłości, bo ona po prostu kocha życie i ludzi (…) Jej praca, jaką wkłada w zachowanie pamięci o włocławskich Żydach i osobowość istoty obdarzonej zrozumieniem dla drugiego człowieka, łączą się z wrażliwością i pozytywnością, a jednocześnie jest przesiąknięta prawdą i realizmem (…) Jej talent znajduje ujście w poetyckiej prozie i poezji, ukazując piękno ludzi, uczuć i natury. Jak wspomniałem wcześniej – Mirosława jest poetką z duszą i sercem pełnym miłości. Jest umysłem otwartym na świat i ludzi. Wnikliwie sięga myślą w przeszłość i przyszłość. Jak wizjoner – głęboko i daleko.”

Samą Autorkę, oprócz czwartku 19 października w Bibliotece, możecie spotkać także podczas odbywających się regularnie, współorganizowanych przez Fundację Ari Ari, spacerów sentymentalnych po Włocławku. Pani Mirka w roli przewodnika i opowiadaczki sprawi, że oczyma duszy ujrzycie dawny Włocławek, którego już nie ma… https://tinyurl.com/yck7a237

Zapraszamy do odkrywania nieznanej historii naszego wielokulturowego miasta również z naszą Biblioteką: wszystkie tytuły autorstwa Pani Mirki Stojak znajdziecie w naszym katalogu i w bibliotekach, ze „Spacerownikiem” po Włocławku, w którego tworzeniu również brała udział włącznie.
https://tinyurl.com/vkrjz9zf

Więcej informacji o Autorce i jej twórczości, a nawet wybrane wiersze i opowiadania przeczytacie na jej blogu: https://zydzi.wloclawek.pl/