Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w naszej bibliotece

W 1995 roku UNESCO ogłosiło dzień 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Jest on obchodzony w ponad 100 krajach na całym świecie.

Jest to święto autorów, ilustratorów, wydawców i czytelników. Tego dnia odbywają się różne imprezy, które promują książki i czytelnictwo oraz ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Data 23 kwietnia została wybrana nieprzypadkowo. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

Pomysł zorganizowania święta książki narodził się w Katalonii w 1926 roku. Jego autorem był wydawca Vicente Clavel Andres.

W Hiszpanii Dzień Książki był od 1930 roku oficjalnym świętem, a od 1964 roku był obchodzony we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

Dzień 23 kwietnia w Katalonii jest świętem narodowym oraz dniem jej patrona – Świętego Jerzego. Tego dnia kobiety obdarowywane są czerwonymi różami, które mają symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom i zaczęły obdarowywać ich książkami.

UNESCO postanowiło nadawać tytuł Światowej Stolicy Książki dla miasta, które przygotuje najlepszy program promujący książki i czytelnictwo. Pierwszą stolicą został wybrany Madryt. W 2016 roku tytuł ten otrzymał Wrocław, który na zakończenie swojej rocznej kadencji, stworzył Światowy Hymn Książki. Tekst hymnu, to wiersz Tadeusza Różewicza pt. „Włosek poety”, autorem muzyki jest Jan Kanty Pawluśkiewicz. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Premiera Światowego Hymnu Książki miała miejsce 22 kwietnia 2017 roku we Wrocławiu.

Już od 1999 roku Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku zaczęła włączać się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Zapraszani są wtedy do placówki pisarze, ludzie ze świata kultury, wydawcy. Z okazji święta książki włocławską książnicę odwiedzili m.in. : Wanda Chotomska, Danuta Gellnerowa i Dorota Gellner, Irena Matuszkiewicz, Krystyna Sarnowska, Dorota Terakowska, Marek Ostrowski, Laura Łącz, Maria D. Betto, Andrzej Sapkowski, Jan Nowicki, Krzysztof Mroziewicz, Dorota Stalińska, Joanna Szczepkowska, Artur Barciś i wiele innych znanych postaci.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest co roku ważnym wydarzeniem na mapie kulturalnej Włocławka.