Weekend 1

Dziś rozpoczynamy nowy cykl czytelniczy „Książka na weekend”. Będziemy Państwu prezentować propozycje książek do przeczytania (nie tylko) w długie jesienne i zimowe wieczory.

Jako pierwszą polecamy książkę Anny Mieszkowskiej „Mistrzowie Kabaretu. Marian Hemar i Fryderyk Jarosy”. Autorka słynnej biografii Ireny Sendlerowej przenosi nas tym razem do czasów „Qui Pro Quo”, „Cyganerii” czy „Cyrulika Warszawskiego”. Bohaterowie tego opracowania to bez wątpienia najwybitniejsi twórcy przedwojennej rozrywki. Któż z nas nie słyszał o takich szlagierach jak „Kiedy znów zakwitną białe bzy” czy „Nikt tylko Ty” czy „Wspomnij mnie”. Te i wiele innych piosenek wyszło spod ręki Mariana Hemara poety, satyryka, komediopisarza. Współpracował on z Tuwimem, Lechoniem i Słonimskim tworząc skecze, dowcipy i szopki polityczne. Stworzył także ponad 300 piosenek, setki wierszy, kilkanaście sztuk i słuchowisk radiowych. Fryderyk Jarosy, natomiast, to polski konferansjer węgierskiego pochodzenia, był reżyserem teatralnym i dyrektorem teatrów kabaretowych Warszawy. Jeden z krytyków teatralnych, Jacek Frühling, napisał o nim: „łączył w sobie inteligencję konferansjera z wyczuciem aktualności w sposób wręcz idealny. Ale jego głównym atutem był wdzięk osobisty”. Jarosy współpracował z wieloma młodymi artystami, m.in. ze Stefanią Grodzieńską czy Jerzym Jurandotem.

Wśród propozycji mamy również coś dla tych, który wolą lekką lekturę obyczajową.
„Można przecież zebrać wszystkich geniuszy na świecie […]no więc można ich zebrać tych geniuszy w jednym pokoju i zadać im zadanie, niech wymyśla, o co chodzi z tą miłością. Co nie? Trzeba im będzie oczywiście zapłacić w gotówce, ale to i tak się w sumie opłaci, bo ludzie będą wreszcie wiedzieli, jak działa miłość i jak się z nią obchodzić…” takie oto wnioski wyciąga pięcioletnia Misia, jedna z bohaterek książki „Załatw pogodę, ja zajmę się resztą” Renaty Frydrych. Główną bohaterką książki jest 27-letnia Pola Kukułka. Dziewczyna najlepiej czuje się w swoim świecie i nie bardzo potrafi odnaleźć się w otaczającej ją rzeczywistości. Sprawy nie ułatwia trójka dzieci: nastolatek Mateusz, siedmioletnia Zosia i pięcioletnia Misia. Ponadto do zwariowanej rodzinki należą Brat Poli – Rysiek i jego żona Mariola oraz babcia Róża. Nie sposób pominąć także trzech kandydatów na narzeczonych. Cały ten barwny tygiel sprawia, że książka jest pełna humoru i zwrotów akcji. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak potoczą się losy panny Kukułki zapraszamy do lektury.

Po obie pozycje zapraszamy do Wypożyczalni przy ul. Warszawskiej 11/13.