Dziś polska premiera nowej ekranizacji powieści „Małe kobietki” w reżyserii Grety Gerwig, z Saoirse Ronan i Emmą Watson w jednych z głównych ról oraz Meryl Streep grającą postać drugoplanową. Z tej okazji w cyklu „Książka na weekend” proponujemy Państwu dwie książki pionierki literatury kobiecej oraz realistycznej powieści dla młodzieży, pielęgniarki – wolontariuszki podczas wojny domowej w Stanach Zjednocznych, abolicjonistki, feministki oraz wegetarianki: Louisy May Alcott.
„Małe kobietki” to historia czterech sióstr March – Meg, Jo, Beth i Amy. Dziewczęta mimo trudnych warunków materialnych i nieobecności ojca, który jako kapelan wspiera żołnierzy wojny secesyjnej, nie tracą radości życia i dzielą się nią z innymi. Warto wspomnieć, że „Małe kobietki” oparte są na wspomnieniach autorki, w której można znaleźć pierwowzór Jo. Co więcej, książka cieszyła się tak dużym powodzeniem, że powstały kolejne tomy opowiadające dalsze losy dziewcząt: „Dobre żony”, „Mali mężczyźni” i „Chłopcy Jo”. Powieść była kilkakrotnie zekranizowana; film, który właśnie wchodzi do kin, po raz ósmy przenosi fabułę powieści na duży ekran. Powstały również dwa animowane seriale japońskie.
Napisana przez siedemnastoletnią Alcott, debiutancka powieść „The Inheritance” (w wydaniu polskim „Tajemnica Edith”) została wydana długo po śmierci autorki – w roku 1997. Książka zapomniana, nigdy nie wymieniona w dziennikach pisarki, trafiła do Houghton Library – jednej z siedemdziesięciu bibliotek należących do bibliotecznego systemu Harvard University. Tam błędnie skatalogowana, przypadkiem wpadła w ręce dwóch profesorów: Joela Myersona oraz Daniela Shealy. Utwór zawiera elementy literatury gotyckiej oraz powieści sentymentalnej – jest historią Edith, włoskiej sieroty przygarniętej do domu hrabiego Hamiltona, która skrywa tajemnicę z przeszłości.
Książki dostępne są w Wypożyczalni przy ul.Warszawskiej 11/13.
