Odcinek specjalny

Ahoj 🙂

Już 3 lutego, w poniedziałek, będziemy gościć razem z Wami w naszej bibliotece Mariusza Szczygła.
I katalogerki uznały, że wydarzenie to godne jest Odcinka Specjalnego 🙂

Nasze spotkanie autorskie „Kultura czeska – moja laska nebeska” nawiązuje bezpośrednio do tytułu jednej z książek Szczygła – „Láska nebeská” i ta właśnie książka wpadła w oko katalogerkom. Dlaczego? Bo idealnie nadaje się do promowania naszej pracy – naszego katalogu i naszych zbiorów.

„Láska nebeská” – w wolnym tłumaczeniu naszego gościa „miłość nie z tej ziemi” – to rezultat projektu, w którym udział zaproponowało Szczygłowi Wydawnictwo Agora, a który polegać miał na napisaniu 17 felietonów do 17 książek z serii „Literatura Czeska”. I tak się też stało. Jak pisze autor, felietony te powstały raczej jako improwizacje na temat danej książki, a przez pryzmat literatury i kultury naszych sąsiadów mamy tu okazję poznać ich samych – ludzi, bo:

„Literatura czeska kocha szczegół, życie i zwykłego człowieka. Uszlachetnia zwyczajne” (strona 21)

To też trochę jak w reportażach, gatunku uprawianym przez naszego gościa przede wszystkim. Szczygieł jest również prezesem Fundacji Instytutu Reportażu, której imprintem jest Dowody na Istnienie Wydawnictwo – nazwa ta zaczerpnięta została z tytułu książki Hanny Krall, która patronuje duchowo temu przedsięwzięciu.

Katalogerki przygotowały na tę okazję również specjalną propozycję w katalogu online Biblioteki – kolekcję „Na marginesach czeskich książek” (to także cytat z omawianej książki), a w niej oprócz tytułów Mariusza Szczygła i wybranych ze wspomnianej siedemnastki autorów czeskich, m.in. Oty Pavla, Ladislava Fuksa, Bohumila Hrabala, Jaroslava Haška, czy Ladislava Grosmana także książki wydane przez Dowody na Istnienie.

Zapraszamy do naszego katalogu, do bibliotek i na spotkanie 🙂
Bądźcie z nami!

A w dniach 21-24 maja zapraszamy już teraz na inne święto książki i literatury – 11 Targi Książki w Warszawie, których gościem honorowym będą w tym roku Czechy 🙂

Z bibliotekarskim pozdrowieniem
Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów MBP