Weekend 44

Małymi krokami zmierzamy ku jesieni, jakże uroczej, barwnej porze roku, której niechlubnym mankamentem są jednak różnego rodzaju infekcje, a co za tym idzie częste wizyty u lekarza. Dziś w cyku „Książka na weekend” podporządkujemy się otaczającej nas aurze, pozostając w kręgu literatury o tematyce medycznej.

Proponujemy zatem sięgnąć po najnowszą pozycję Ałbeny Grabowskiej pt. „Doktor Bogumił”. Należy podkreślić, iż autorka z zawodu jest lekarzem, dlatego do poczynań swoich bohaterów podchodzi z dużą dozą profesjonalizmu. Książka rozpoczyna nowy cykl, traktujący o trudach wykonywania zawodu lekarza w drugiej połowie XIX wieku, zatytułowany „Uczniowie Hipokratesa”.

Bohaterami powieści są pracownicy warszawskiego Szpitala Dzieciątka Jezus, którzy w atmosferze powszechnie panującego na oddziałach braku higieny, narzędzi do pracy oraz zobojętnienia wobec cierpienia pacjentów, każdego dnia uczą się sztuki przezwyciężania konfliktu między własnym sumieniem, a zastaną rzeczywistością. Na pierwszy plan wysuwa się historia zawodowa oraz prywatna młodego lekarza, Bogumiła Korzyńskiego, który marzy o profesji ginekologa, by przynosić ulgę kobietom, w ówczesnych czasach masowo umierającym podczas porodu. Jego zainteresowania podziela szwagierka Augusta, która mimo, iż pochodzi z rodziny lekarskiej, ma do pokonania wyboistą drogę by osiągnąć swój cel. Uniwersytety medyczne rozpatrują bowiem wyłącznie kandydaturę mężczyzn, a większość doświadczonej kadry medycznej niechętnie przyjmuje jakiekolwiek innowacje. Czy kobieta zdoła pokonać lawinę przeszkód, dzielących ją od wymarzonej profesji? Jak potoczą się losy Bogumiła i jego rodziny?

W ubiegłym tygodniu rekomendowaliśmy Państwu książkę Krystyny Mirek pt. „Inni mają lepiej”. Jeśli mają Państwo ochotę przekonać się, że w kwestii opieki medycznej, mimo pewnych niuansów, mamy o niebo lepiej, aniżeli nasi przodkowie, zapraszamy do Wypożyczalni przy Placu Staszica 1 po „Doktora Bogumiła” bestsellerowej Ałbeny Grabowskiej.

Link do katalogu online biblioteki