Weekend 46

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników, wśród których obserwujemy duży wzrost zainteresowania literaturą klasyczną, dziś w cyklu „Książka na weekend” prezentujemy nową odsłonę fenomenalnego „Folwarku zwierzęcego” Georga Orwella.

Rozpowszechniony drukiem przez wydawnictwo Jaguar, „Folwark zwierzęcy”, wzbogacony o ilustracje brazylijskiego rysownika Odyra, przybrał charakter powieści graficznej. Dzięki takiemu zabiegowi każda strona tej książki stanowi małe dzieło sztuki, przystępne również dla młodszych miłośników literatury.

Dla tych, którzy nie mieli jeszcze sposobności przeczytać orwellowskiego hitu, kilka słów o samej treści. Zwierzęta na farmie pana Jonesa czują się wykorzystywane i źle traktowane przez człowieka. Za namową starego knura Majora, a później pod zwierzchnictwem innych świń, Napoleona i Snowballa, wszczynają powstanie i doprowadzają do ucieczki gospodarza z farmy. Zwierzęta zaprowadzają własny porządek, a obowiązujący od tej chwili w folwarku system polityczny nazywają animalizmem. Głównym nurtem nowego układu jest nienawiść wobec istot dwunożnych. Mieszkańcy folwarku teoretycznie dzielą między siebie pracę na farmie w sposób sprawiedliwy. Wkrótce jednak dochodzi do konfliktu między rządzącymi świniami. Ostatecznie zwycięża Napoleon, który dzięki swym wyszkolonym psim oddziałom pacyfikującym wprowadza nowe rygory. Tym samym koło zamyka się i dochodzi do sytuacji wyjściowej.

Powieść Orwella jest absolutnie ponadczasowa, posiada wydźwięk społeczny i polityczny. Mimo upływu lat, jej przesłanie można bez wątpienia odnieść do sytuacji bieżącej. Po klasykę w nowym wydaniu zapraszamy oczywiście do Wypożyczalni przy Placu Staszica 1.

Zapraszamy do katalogu online