Weekend 53

Jeśli nie poznali Państwo jeszcze rodziny Stramerów z Tarnowa, teraz jest ku temu świetna okazja. Na rozpoczynający się weekend, proponujemy Państwu książkę Mikołaja Łozińskiego pt. „Stramer” , nominowaną m. in. do Literackiej Nagrody Nike 2020 i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Autor funduje nam intymną wizytę w domu żydowskiej rodziny Stramerów, na tle wielkiej historii XX wieku. Mimo, iż czasy stanowią istne preludium do katastrofy, nie jest to opowieść o holocauście, nie ma w niej cierpienia i goryczy, jest za to ciepło domowego ogniska, marzenia, nadzieja, czas na popełnianie błędów i podnoszenie się z upadków.

Początkowo poznajemy rozmiłowanego w kulturze amerykańskiej Nathana i jego dobroduszną żonę Rywkę. Z czasem, kiedy pojawiają się ich dzieci, dwie córki i czworo synów, mamy okazję przyjrzeć się ich życiowym wyborom. Rodzina Stramerów wywołuje tyle sympatii, że nie da się ich nie lubić. Tym bardziej irytujące stają się wyraźnie nakreślone w powieści, narastające w latach 30. nastroje antysemickie. Chociaż znajomość dziejów skłania do snucia domysłów, co do przyszłości tej żydowskiej rodziny, autor nie kończy historii, pozostawia los Stramerów wyobraźni czytelnika. I to właśnie jest w niej najpiękniejsze…

Powieść „Stramer” Mikołaja Łozińskiego dostępna jest bezpłatnie na portalu czytaj.pl w formie ebooka oraz audiobooka.