Weekend 58

W jakim stopniu historia może naznaczyć życie człowieka? „Blizna” Danuty Chlupovej, którą chcemy dziś polecić Państwu w cyklu „Książka na weekend” to opowieść o życiu spowitym mgłą przeszłości.

Poukładane życie Katarzyny nabiera tempa, kiedy wyjeżdża w interesach do Czech. Zrządzeniem losu, jej tłumaczem zostaje miejscowy student historii, który przybliża jej tragiczną, miejscową historię z czasów okupacji. Opowieść zagadkowo przeplata się z wiedzą o młodości jej 91-letniej teściowej. Kobieta bierze sobie za cel odkrycie chmurnej przeszłości staruszki, której wydarzenia sprzed lat wyrzeźbiły głęboką bliznę na duszy.

Piętno II Wojny Światowej, autorka uczyniła również motywem przewodnim kolejnej powieści pt. „Trzecia terapia”. Tym razem fabuła koncentruje się na młodej Niemce, Mathildzie, której całe życie przysłania fakt sprawowania przez dziadka urzędu w nazistowskim obozie Auschwitz. Jej matka przekonana jest o klątwie, która spadła na całą rodzinę jako kara za profesję ojca. Życie dziewczyny również zdaje się być pasmem niepowodzeń. Wychodząc naprzeciw problemom postanawia udać się do Oświęcimia by raz na zawsze pogrzebać grzechy przodków i zażegnać życiowe fatum. Czy w tej zawiłej sytuacji może liczyć na pomoc przypadkowo poznanego Polaka?

Historia, niezgaszona przeszłość, próba odkupienia win i konsekwencje niełatwych wyborów, to wszystko znajdziecie Państwo w powieściach Danuty Chlupovej, po które serdecznie zapraszamy do Wypożyczalni przy Placu Staszica 1.