Weekend 60

Tym razem w cyklu „Książka na weekend” polecamy zasiąść w wehikule czasu i razem z Tomaszem Jastrunem udać się do Warszawy lat 50. W najnowszej książce pt. „Dom pisarzy w czasach zarazy. Iwicka 8a”, autor otwiera przed nami drzwi swojego dawnego domu rodzinnego. Jak się dowiadujemy, kamienica stanowiła obiekt absolutnie nieprzeciętny, a bynajmniej zamieszkany przez osobliwych lokatorów.

Historia niczym z „Alternatywy 4”, różni się tym, że jest w pełni autentyczna, a dom zamieszkany przez środowisko pisarzy. Wśród nich byli m.in. Mieczysław Jastrun, Kazimierz Brandys, Artur Sandauer, Juliusz Żuławski, Paweł Hertz i wielu innych. Taki układ nie był dziełem przypadku. Pisarze będący „inżynierami ludzkich dusz”, posiadali duży wpływ na kształtowanie opinii publicznej, zatem skupieni w jednym miejscu, nie mogli umknąć czujnemu oku władz socjalistycznych. Każdy lokator, wykonujący inny zawód, uznawany był za potencjalnego agenta i donosiciela. Nie brakowało tu również postaci charyzmatycznego dozorcy.

Książka wypełniona jest anegdotami z życia mieszkańców domu, niekiedy gorącymi i skandalizującymi. Liczne fotografie dodają jej wiarygodności, czynią przystępną dla oczu oraz stanowią pożywkę dla wyobraźni. Druga część książki to wywiady z lokatorami Iwickiej 8a, tematyką dotykające głównie ówczesnej sytuacji politycznej.

Wszystkich miłośników niebanalnej lektury zapraszamy do Wypożyczalni przy Placu Staszica 1.