Weekend 66

Jutro imieniny świętują Hanny, a my już dziś w cyklu „Książka na weekend” chcemy polecić Państwu najnowszą powieść czeskiej autorki Aleny Mornštajnovej pt. „Hana”. Jest to trzymająca za serce opowieść o nagłym i nieplanowanym zderzeniu odmiennych światów i charakterów, dojrzewającej z mozołem relacji dwóch pokoleń oraz silnie zakorzenionych w pamięci krzywdach, które na zawsze pozostawiają bliznę na duszy.

Dorastająca Mira nagle traci obojga rodziców i z dnia na dzień jej życie ogarnia pustka. Dziewczyna z determinacją szuka osoby, która mogłaby otoczyć ją opieką. Ostatnią deską ratunku pozostaje ciotka Hana, którą Mira zawsze postrzegała jako osobę dziwną i psychicznie niezrównoważoną. Nawiązanie jakiejkolwiek relacji ze specyficzną krewną staje się nie lada wyzwaniem, ale próbą ognia jest też odkrycie powodów, dla których Hana trzyma na dystans swoje uczucia i otaczających ją ludzi. W toku zacieśniania więzi między ciotką a siostrzenicą, na światło dzienne wychodzą liczne, bolesne epizody z życia kobiety.

Książka uhonorowana została licznymi nagrodami, zaś w Czechach uznana została za książkę roku 2018. Nie tylko panie o pięknym imieniu Hanna, ale wszystkie wspaniałe czytelniczki i czytelników zapraszamy po książkę Aleny Mornštajnovej do Wypożyczalni przy Placu Staszica 1.