#wkrótcenapółce – „Tomek na Alasce”

Po ponad 60 latach od premiery „Tomka w krainie kangurów” – pierwszej części kultowego cyklu autorstwa Alfreda Szklarskiego, do rąk mniejszych i większych czytelników trafia właśnie #wkrótcenapółce dziesiąty tom serii o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół!

Jak to możliwe?

Po wydanym w 1987 roku „Tomku w Gran Chaco” Szklarski planował napisanie jeszcze trzech tomów przygód Tomka. Rozpoczął „Tomka w grobowcach faraonów”, a jako kolejną powieść planował właśnie „Przygody Tomka na Alasce”, o których mowa. Plany te pokrzyżowała śmierć pisarza w 1992 roku.
Bazując na pozostawionych przez niego notatkach, pisarz Maciej J. Dudziak podjął się dokończenia opowieści, na której wychowały się kolejne pokolenia Polaków i oto jest ?

W powieści „Tomek na Alasce” otrzymujemy dokładnie to, za co pokochaliśmy książki Alfreda Szklarskiego: przygodę, podróże po egzotycznych, odległych i niebezpiecznych lądach oraz bohaterów jak żywych.

Tym razem przybywają oni na Alaskę jako uczestnicy wspólnej wyprawy naukowej amerykańskiego uniwersytetu oraz towarzystwa geograficznego i kartograficznego. Wyprawę finansuje znany milioner i filantrop – Rockefeller. Misja napotyka wiele trudności, przeszkód i… tajemnic.

Czy wyruszycie z Tomkiem i z nami?

*”Lektura „Tomka na Alasce” jest jak spotkanie z dawno niewidzianymi przyjaciółmi” [z okładki]Tak, jak z Włocławka wyruszył kiedyś Alfred Szklarski naprzeciw przygodzie?


Urodził się w 1912 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych, jako syn Andrzeja Szklarskiego, który został zmuszony kilka lat wcześniej do emigracji. Szesnastoletni Alfred przeniósł się wraz z matką, Marią, do Polski, do jej rodzinnego miasta – Włocławka (1928), a cztery lata później do Warszawy, na studia. A potem były… kraina kangurów, Czarny Ląd, źródła Amazonki i wiele, wiele innych fascynujących miejsc, do których wciąż i wciąż nas zabiera. Wystarczy tylko zajrzeć do naszego katalogu i naszych bibliotek oraz po kody Legimi ?


(tekst: Emila Szczepańska)