Z kart historii Włocławka

18 października 1896 r. czyli 125 lat temu urodził się Witold Łukasz Mystkowski, patriota, legionista, prezydent Włocławka w latach 1935 – 1939.

Przerwał studia, aby wstąpić do tworzących się Legionów Polskich, walczył o wyzwolenie Polski w V Pułku Legionów Polskich. Od 1919 r. brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej.

W 1927 r. zamieszkał we Włocławku przy ul. Łęgskiej 24 i został zatrudniony w Wydziale Finansowym we włocławskim magistracie na stanowisku kierownika. Po powołaniu przez Radę Miasta Komunalnej Kasy Oszczędnościowej z ramienia ówczesnego prezydenta Stefana Pachnowskiego został jej organizatorem, naczelnikiem, a później dyrektorem tejże Kasy.

Jako wzorowy organizator i zdolny finansista sprawił, że prowadzona Kasa należała w tym okresie do najlepszych na terenie kraju.

W 1935 r. został wybrany przez Radę Miejską na prezydenta miasta. Pełniąc swoją funkcję dał się poznać jako dobry i dbały o swoje miasto gospodarz. W mieście wyremontowano wiele dróg i ulic, zbudowano sieć wodociągów i kanalizacji, dokończono budowę szkoły powszechnej przy ul. Wiejskiej, ponadto miasto współuczestniczyło w budowie portu na Wiśle oraz żelbetowego mostu, który otrzymał imię Marszałka Rydza – Śmigłego a sam Marszałek uczestniczył w oficjalnym otwarciu. Prezydent Witold Mystkowski był wzorem prezydenta, który poświęcił swoje siły i umiejętności na rzecz rozwoju miasta.

We wrześniu 1939 r. został aresztowany i, wraz z innymi czołowymi przedstawicielami miasta, rozstrzelany w zbiorowej egzekucji zasłużonych obywateli Włocławka. Miało to miejsce 11 listopada w rocznicę Święta Niepodległości w lesie w okolicach Pińczaty.

Jedna z włocławskich ulic na osiedlu Południe nosi jego imię.

Po ekshumacji w 1945 r. zwłoki prezydenta zostały pochowane na włocławskim cmentarzu.
Zachęcamy do lektury książki Witolda Stankowskiego wydanej nakładem Włocławskiego Towarzystwa Naukowego – „Witold Mystkowski. Ostatni Prezydent Miasta Włocławka Drugiej Rzeczypospolitej”. Pozycja jest dostępna w naszych zbiorach oraz można ją nabyć w siedzibie WTN.