C jak Chile

„Powoli umiera ten, kto nie podróżuje, kto nie czyta, ten kto nie słucha muzyki, ten kto nie obserwuje…”

Tak pisał w jednym ze swoich utworów, niewątpliwie najbardziej znany poeta pochodzenia chilijskiego, Pablo Neruda (1904-1973). Uważany jest nie tylko za wieszcza wszechczasów, ale jednego z najbardziej wpływowych Chilijczyków XX wieku. W 1971 roku jego twórczość uhonorowana została Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Do historii przeszły dwa największe w dziejach odczyty poezji Nerudy. Pierwszego poeta dokonał w 1945 r. w Sao Paulo. Uczestniczyło w nim około 100 tysięcy osób. Drugi odbył się w Santiago przed 70 tysięczną publicznością. Chilijski mistrz pióra niemal całe życie był aktywny politycznie. Jego pogrzeb w 1973 r., mimo zakazu władz, był dla chilijskiego społeczeństwa okazją do publicznej demonstracji przeciwko rządom Augusto Pinocheta. Tomiki poezji Pabla Nerudy dostępne są w naszej Wypożyczalni.

Chile jest również ojczyzną laureatki literackiego Nobla z 1945 r., Gabrieli Mistral (1889-1957). Poetka pisała utwory poświęcone, nie tylko życiu uczuciowemu i emocjom, ale również poruszała trudne tematy, jak np. ograniczenie praw do edukacji kobiet.

Współczesna literatura chilijska silnie naznaczona jest przez historię. Państwa uwadze chcemy polecić trudne, aczkolwiek nieszablonowe, powieści Roberto Bolano. „Gwiazda daleka” to opowieść o tajemniczym poecie, osadzona w czasach dyktatury Pinocheta. Pod postacią bohatera, szarmanckiego wieszcza, ukrywa się sprytny pilot wojskowy, który w twórczości Bolano stanowi symbol zatarcia granicy między sztuką a okrucieństwem. „Monsieur Pain”, to melancholijna powieść o paryskim uzdrowicielu – mesmeryście, który pewnego dnia dostaje pod opiekę ubogiego Latynosa. Powód jego obecności w szpitalu wydaje się być błahy, ale życie bohatera trafia na celownik. Wówczas próbuje dowiedzieć się komu zależy, by tajemniczy Latynos nie wrócił do zdrowia.

Do popularyzacji literatury iberoamerykańskiej na świecie w dużej mierze przyczynił się Jose Donoso (1924-1996). Charakterystyczny motyw w twórczości Donoso stanowi płynne połączenie codziennej egzystencji chilijskiej klasy średniej z elementami mitycznymi. W Wypożyczalni czeka na Państwa powieść pt. „Ta niedziela”, posiadająca wyraźne znamiona autobiografii autora.

Nie sposób nie wspomnieć również o Luisie Sepulvedzie. Książki tego autora odzwierciedlają jego zamiłowanie do podróży, przyrody i ludzi. „Exspress Patagonia” , dostępny w naszej Wypożyczalni, to dynamiczna, niezwykła podróż „bez ustalonej trasy”. Autor ze specyficznym humorem prowadzi nas po nieznanych szlakach Ameryki Południowej, uświadamiając, jak wiele można nauczyć się od przypadkowo spotykanych ludzi.

Wisienką na torcie jest, chyba najbardziej rozpoznawalna, chilijska współczesna pisarka, Isabel Allende. Styl, w którym utrzymane są jej powieści, określany jest mianem realizmu magicznego. Jako córka ambasadora i krewna prezydenta Chile, Salvadora Allende, w swoim dorobku literackim nie stroniła od poruszania problemów politycznych. Listy do umierającego dziadka w 1982 r. przerodziły się w powieść pt. „Dom duchów”, zekranizowaną z hollywoodzkim rozmachem. Śmierć ukochanej córki była iskrą do napisania poruszającej powieści pt. „Paula”. Najnowsza powieść Allende pt. „Długi płatek morza” to historia hiszpańskich uchodźców, ocalonych w czasie wojny domowej przez Pabla Nerudę. W Wypożyczalni znajdą Państwo liczne powieści Isabel Allende, m. in. „Dziennik Mai”, „Las Pigmejów”, „Portret w Sepii”, „Córka Fortuny” .
Gorąco zachęcamy do rozpoczęcia przygody z literaturą łacińską, do której z pewnością będziemy powracać w naszych postach.