Weekend 29

Co jest najintymniejszą sferą ludzkiego życia? Jakie traumy z dzieciństwa ma Michał Rusinek? Dlaczego Paweł Dunin – Wąsowicz nie zaprasza do siebie gości?


Na te i inne pytania odpowiada Aleksandra Rybka w książce pt. „Pokaż mi swoją bibliotekę”. Autorka rozmawia z dziennikarzami, pisarzami, krytykami literackimi i językoznawcami. Z rozmów przeprowadzonych na przełomie 2018 i 2019 r. dowiadujemy się co jej rozmówcy zabierają w podróż, kto najczęściej czyta w toalecie, i kto tam trzyma książki swoich ulubionych pisarzy.


„Gdzie są pszczoły, tam są kwiaty, a gdzie są kwiaty, jest nowe życie i nadzieja”.


Kolejną propozycją na weekend dla Państwa jest „Pszczelarz z Aleppo” Christy Lefteri. Wzruszająca powieść o sile wielkiej przyjaźni, o pasji jaką jest pszczelarstwo, ale też o cierpieniu, stracie, o wojnie, która zabiera wszystko – nawet złudzenia. Powieść, która nie zostawia czytelnika obojętnym. Pyta o sens prowadzenia wojen oraz do czego zdolny jest człowiek względem drugiego człowieka.


Książka przedstawia wojenne losy Alfy, Nuriego i ich syna Samiego. Podczas działań wojennych Sami ginie, Afra w wyniku stresu pourazowego traci wzrok. Małżonkowie wbrew swej woli, chcąc ratować życie, muszą uciekać do Wielkiej Brytanii, gdzie wciąż kwitną kwiaty. Czy uda im się dotrzymać złożonej obietnicy, wrócić do Aleppo i odbudować pasieki ?