Weekend 42

Wakacje już niemal na mecie. Domyślamy się, że podczas urlopu, wykonali Państwo wiele wspaniałych zdjęć. Kto z nas nie uległ modzie na masowe uchwycanie w obiektywie otaczających nas ludzi i miejsc, ręka do góry.

Dziś w cyklu „Książka na weekend” chcemy zaproponować Państwu książkę Zośki Papużanki pt. „Przez”, której główną bohaterką, zdaniem wielu, jest właśnie fotografia.

Mężczyzna, pięć lat po rozstaniu z żoną, wynajmuje mieszkanie po przeciwnej stronie ulicy, by za pośrednictwem aparatu obserwować jej aktualny rytm dnia. Ogarnięty obsesyjną pasją fotografowania, przypadkowymi bohaterami swej codzienności czyni mieszkańców bloku: stróża szlabanowego, dwie moralistki w szarych spódnicach, nazwane siostrami Filifionkami, czy penetrującego osiedlowe kosze Mietka Śmietka. Dla niego każdy stanowi obiekt obserwacji, każdy posiada cechy warte ujęcia w kadrze. Najchętniej jednak wraca pamięcią do fotografii robionych swej niedoskonałej żonie. Gdy traci tę możliwość, jego życie staje się czarno-białe, niczym zdjęcia w jego aparacie. Po co więc wrócił, choć nie chce się ujawnić? Czy ostatecznie przejdzie na drugą stronę ulicy i zapuka do drzwi żony?

Miłośników fotografii, psychologii i nie tylko zapraszamy po książkę do Wypożyczalni przy Placu Staszica 1.