Młodsi czytelnicy zapewne kojarzą Danię z najwybitniejszym z baśniopisarzy w dziejach, Hansem Christianem Andersenem (1805-1875). Sam autor był nieco zniesmaczony, gdy jego utwory wpisywano w ramy twórczości prozatorskiej dla dzieci. Uważał bowiem, że baśnie posiadają głębszy sens, wymagający analizy osób dorosłych. Baśnie Andersena zostały przetłumaczone na ponad 80 języków i do dziś stanowią kanon literatury dziecięcej. Zapraszamy również do wirtualnych odwiedzin muzeum pisarza, mieszczącego się w jego rodzinnej miejscowości, Odense w Danii
XIX wiek to także epoka twórczości Sørena Kierkegaarda (1813-1855), wybitnego duńskiego teologa, etyka i prekursora nurtu chrześcijańskiego filozofii egzystencjalnej. Warto wspomnieć o jednym z najbardziej znanych dzieł pisarza. Wydane w dwóch tomach.„Albo, albo” stanowi polemikę pomiędzy postaciami prezentującymi przeciwstawne postawy życiowe. Po jednej stronie stoi esteta zajęty zaspokajaniem doczesnych doznań emocjonalnych, z drugiej zaś etyk wskazujący na wartości religijne, jako właściwą ścieżkę postępowania.
Jeśli mają Państwo apetyt na dobrą literaturę obyczajową, polecamy zaprzyjaźnić się z opowiadaniami duńskiej pisarki Karen Blixen. Sentymentalny pobyt na Czarnym Lądzie przerodził się w zmysłową, autobiograficzną opowieść zatytułowaną „Pożegnanie z Afryką”. Książka zdobyła serca czytelników oraz hollywoodzkich twórców filmowych. Ekranizacja w reżyserii Sydneya Pollacka, z kreacjami aktorskimi Meryl Streep i Roberta Redforda, została nagrodzona aż siedmioma Oscarami. W hołdzie duńskiej pisarce, nieopodal stolicy Kenii – Nairobi, powstało muzeum jej imienia. Autorka za sprawą swej twórczości niejednokrotnie dała wyraz tęsknoty za Afryką, co świetnie ujęła Dominique de Saint Pern w doskonałej biografii, pt. „Baronowa Blixen”, którą przy tej okazji polecamy. Książki Blixen emanują ciepłem, mądrością życiową i miłością do ludzi. Na naszych półkach czekają na Państwa jej liczne utwory m.in. „Cienie na trawie”, „Karnawał”, „Niewinne mścicielki”, „Siedem niesamowitych opowieści”, „Uczta Babette”, „Zimowe opowieści”.
Przeciwwagę dla urokliwych powieści Blixen stanowi literatura wojenna Svena Hassela (1917-2012). W młodości, pragnąc wstąpić do Wehrmachtu, posłużył się niemieckim pochodzeniem matki. Jednak kariera żołnierska odcisnęła trwałe piętno na jego psychice. W wojsku doświadczył okrucieństwa wojny i desperackiej walki o przetrwanie. W 1953 roku wydał pierwszą powieść pt. „Legion potępieńców”, będącą odzwierciedleniem osobistych doznań. Z czasem jego powieści coraz bardziej dopełniała fikcja literacka, ale zawsze podkreślał w nich absurdalność wojny.
Miłośnikom powieści sensacyjnych z pewnością nieobce jest nazwisko Jussi Adler-Olsen (ur. 1950). Profesja ojca, znanego psychiatry i seksuologa, pozwoliła pisarzowi na zdobywanie wiedzy, wykorzystanej później w celu budowania kryminalnej fabuły powieściowej. Na światowym rynku wydawniczym zaistniał za sprawą serii powieści o duńskim Departamencie Q – grupie śledczej, badającej sprawy niewyjaśnione.
Literatura duńska, rzecz jasna, nie kończy się na wyżej przytoczonych przykładach. Za oknami surowy klimat, niczym w historycznym kraju wikingów, dlatego gorąco zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą książek duńskich autorów, które znajdują się w zbiorach naszej biblioteki lub skorzystania z darmowego kodu Legimi.
