Weekend 31

„Każdy, kto jedzie do Pragi w kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, grudniu…
Każdy, kto zwiedza most Karola, Hradczany i plac Staromiejski…
Każdy, kto wchodzi do restauracji w centrum…
ROBI TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.” – czytamy w pierwszych słowach „Osobistego przewodnika po Pradze” Mariusza Szczygła. Autor oprowadza nas po swoich ulubionych miejscach w czeskiej stolicy. Zwiedzamy z nim m.in. Aleję Paryską, Nowy Ratusz czy praski Dworzec Główny. W książce, jak na przewodnik przystało, nie zabrakło map i dokładnych adresów opisywanych miejsc. Tytuł, opatrzony fotografiami autorstwa Filipa Springera, jest dziesiątym, jubileuszowym tytułem w dorobku laureata Nagrody Literackiej Nike. Ukazał się 20 lat po jego pierwszym wyjeździe do Pragi.


Czy wiedzieli Państwo, że kruki tworzą społeczności, które kierują się podobnymi zasadami jak nasze, gawrony natomiast potrafią zapamiętać twarz człowieka, który zrobił im krzywdę? Z kolei sikorki porozumiewają się, zdaniem naukowców, najbardziej wyrafinowanym językiem wśród ptaków. Ten barwny świat przedstawił w swojej książce „Zadziwiający świat ptaków ” Jim Robbins. Tytuł stanowi doskonałą propozycję dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat ptaków, również dlatego, że zawiera dużą ilość przydatnych informacji przekazanych lekkim, przystępnym językiem.

Oba tytuły proponujemy Państwu w ramach cyklu „Książka na weekend”.

Mariusz Szczygieł, „Osobisty przewodnik po Pradze”, projekt graficzny okładki: Dominika Jagiełło/OneOnes Creative Studio, Zdjęcie na okładce: The City of Prague Museum, Wydawnictwo „Dowody na Istnienie”
Jim Robbins, „Zadziwiający świat ptaków”, projekt graficzny okładki: Joanna Wasilewska/ Katakanasta, autor grafiki na okładce: D. D. Dowden , Wydawnictwo „Feeria Science”